Rentouttavaa kesää

Kevätlukukaudesta 2020 muodostui poikkeuksellinen.  Toivottavasti siirtyminen etäopetukseen sujui koululaisilla ja vanhemmilla alkuhässäkän jälkeen kohtalaisesti tai hyvin. Moni ehkä toivoi, että kevätlukukausi olisi viety loppuun etäopetuksessa. Hallitus päätti kuitenkin avata koulut 14.5. Pandemia jatkunee pitkään, ja monella tavalla on Suomelle hyvä asia, jos rajoituksia voidaan hallitusti keventää.  Kouluilla on iso työ suunnitella toimintatavat loppukevääksi ja mahdollisesti ensi syksyksi.

Koetetaan pysyä terveinä ja pitää toisistamme huolta.

Syksyllä vanhempainyhdistyksen hallitukseen kaivataan uusia jäseniä, sillä mm. pitkään vaikuttaneet Johanna ja Ilona (siis heidän lapsensa) siirtyvät yläasteelle. Tule rohkeasti mukaan, jos sinua kiinnostaa oman lapsen koulunkäynti  hieman laajemmalla perspektiivillä! Yhdistyksessä voi toimia sillä lailla, kuin oma ajankäyttö antaa myöden.

Advertisement